Hírek
Nagy örömmel és izgatottsággal érkezett Nyíregyházára társulatunk augusztus végén a Ne most, drágám! című nagy sikerű vígjátékkal. Grátisz, hogy a darab ekkor éppen ötvenedik alkalommal, és egyúttal utoljára volt látható.
Ugyan szeretetett előadásunkat elbúcsúztattuk, sikere felől egy pillanatig sem volt kétségünk. Nagy boldogság számunkra, hogy egy elismeréssel is kifejezték: a darab a legjobbak között volt a VIDOR Fesztivál repertoárján.
Mint weboldalukon írják, a fesztivált szervező Móricz Zsigmond Színház célja idén is az volt, hogy bárki, aki ezekben a napokban Nyíregyházára látogat, érezze önfeledten jól magát az összművészeti programsorozaton, és azok számára is biztosítsák a felhőtlen szórakozás lehetőségét, akik egyébként nem tudnának eljutni hasonló produkciókra. A hazai színházak vígjátéktermésének legjava fellépett a fesztiválon – s mindez összesen 121 színészt, 26 előadást, és közel 7 000 nézőt jelentett.
A színházi versenyprogram Puskás Tivadar által vezetett zsűrije szombaton meghozta döntését azzal kapcsolatban, a felsorakozott előadások között milyen díjakat osszanak ki.
Nagy öröm számunkra, hogy a Legjobb rendezésért járó CAPITANO-DÍJAT a mi Ne most, drágám! című előadásunk rendezőjének, SZEREDNYEY BÉLÁNAK ítélték oda. Szívből gratulálunkneki, és természetesen az egész csapatnak: a művészeknek, az alkotóknak, a háttérben dolgozóknak egyaránt.
Gratulálunk továbbá vendégművészeinknek, Náray Erikának és Nagy Sándornak – mindkettejüket az Aranylakodalom című előadásért díjazták: előbbit A legjobb női epizodistának járó SMERALDINA-DÍJJAL, utóbbit A legjobb férfi alakításért járó ARLECCHINO-DÍJJAL.
-
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét. -
Interjúk
„Olyan nyugalmat és felszabadultságot máskor nem érzek, mint éneklés közben”
Mezei Kinga színész, rendező, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője. Legutóbbi rendezése a Hidegpróba Sziveri János költő és Benes József képzőművész életéből és alkotásaiból inspirálódik. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Tragédia (Oidipusz éneke) – Világpremier
Szophoklész tragédiát írt, nem drámát – állítja a rendező. A tragédia szakrális forma. Amit hét színésszel: nem pszichológiai elemzésekre épülő dialógusokból formál meg az író-rendező. A kórusszerű vagy szóló dalok, a szakrális zeneiség, a költői tér és fények adják a teátrális formát. Az archaikus szöveg is a – szárd eredetű – Alessandro Serráé, ugyanő tervezte a díszletet, fényeket, ruhákat is. Szegő György