Hírek
Csütörtökön 19 órakor az Artus Stúdió és a Kompánia Színházi Társulat Tandem - színházi balanszológia című előadása nyitja a programsorozatot. Mit jelent együtt alkotni valamit? Mi történik a tandembiciklin egy közösen megtett útszakaszon? Hogyan lehet fenntartani a törékeny egyensúlyt? A látványos fizikai színházi produkció ezekre a kérdésekre keresi a választ - az egység és az egység megbomlása, az egyensúly és az egyensúlytalanság, az egész és a részek viszonyán keresztül.
Pénteken 17.30-kor és 19.30-kor Kovács Domokos mutatja be egy-egy szólóelőadását: a tehetséges fiatal alkotó 2017-ben végzett az SZFE-n, bábszínész osztályba járt, de rendezőként, táncosként és koreográfusként is dolgozik. A Dancing On A Grinder azt vizsgálja, hogyan befolyásolják a tradicionális férfi-női szerepek egy párkapcsolat dinamikáját, vagy épp mennyire predesztinálják a kapcsolati erőviszonyokat a társadalom által elvárt, hagyományos szerepkörök. A H.A.N. - gender-kérdés három táncban fő inspirációja a görög mitológiából Hermaphrodyta, Androgün és Narcisszosz története – 2018-ban ezzel a ma is aktuális darabbal nyerte el a Magyar Bábművészek Szövetségének Díját. Mindkét előadás a kortárstánc és a bábszínház kettőséből született izgalmas, új forma, a fizikai bábszínház nyelvén szól fontos kérdésekről.
Szombaton 18 órakor a szegedi Solis Consort ad koncertet: a régizenei együttes ezúttal is Csak színesen! - hol éteri fehéren, hol lángoló vörösen, néhol pedig gyászoló feketén - szólaltatja meg a barokk zene ritkán hallható alkotásait. Nem titkolt szándékuk, hogy egy sokszínű, magával ragadó zenei utazásra csábítsák el a közönséget!
A koncert után, 20 órakor a Cipolla Collectiva A test misztériuma - beavatás egy láthatón túli világba című előadása érkezik, ami a természet ereje által mozduló embert a természet részeként ábrázolja. Az öt elem - a föld, a víz, a tűz, a levegő és az éter - öt különböző, de a testre, lélekre, szellemre egyaránt ható erőként alakítja a jeleneteket. Az előadók a tánc és a színház nyelvén hívják a nézőket az improvizált élőzene és a lézeres fényfestés segítségével teljessé tett közös utazásra.
Vasárnap 17 órakor Mándy Ildikó Társulata tér vissza Szegedre a Pavlova című táncelőadással, amely megidézi a 20. század meghatározó táncosnőjét. Anna Pavlova prímabalerina, ikon és szupersztár volt, a korát messze meghaladó bátorsággal vállalta önálló művészi útját. Róla, egy igazi modern nőről szól a Pavlova, amely filmes megoldásokkal és a kifejezetten a produkcióhoz írt kortárs zenei anyaggal együtt alkot teljes egészet.
Kisfesztiválunk a Szegeden is jól ismert KV Társulat Tulipán című új produkciójával zárul vasárnap 20 órakor. Az előadás hétköznapinak tűnő kérdésekkel foglalkozik: milyen manapság a viszony anya és felnőtt gyermeke között? Mik a határok, mik számítanak határátlépésnek? Milyen élmény a gyermekünk házasságára készülni? Sok humorral és remek színésznőkkel beszél olyan témákról, amelyek mindannyiunknak ismerősek szülőként vagy gyerekként.
-
Művészek írták
Színházcsinálás: Liliomfi
Szigligeti Ede örökzöldje régi-új színház, erős mai tartalmakkal. Vecsei H. Miklós változatát ifj. Vidnyánszky Attila előbb a Budaörsi Latinovits Színházban vitte színre. Azt egyik társulatalapító produkcióként hozták létre. „A jó darabokat szokták átírni, nem a rosszakat” – idézték Mészöly Dezsőt. És évekig átütő siker lett. Ezt igazították most vígszínházira. A Liliomfi előadása ismét fergeteges. Szegő György -
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét. -
Interjúk
„Olyan nyugalmat és felszabadultságot máskor nem érzek, mint éneklés közben”
Mezei Kinga színész, rendező, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője. Legutóbbi rendezése a Hidegpróba Sziveri János költő és Benes József képzőművész életéből és alkotásaiból inspirálódik. Szerda Zsófia