Európai fotóvíziók utazó kiállítás megnyitója
Európai fotóvíziók utazó kiállítás megnyitója (november 15-ig látogatható)
A Quartet négy városa, négy régiója fényképeken: Újvidék (Szerbia), Cheb (Csehország), Nantes és Ancenis (Franciaország), valamint Eger és Heves Megye. Különböző tájak, utcák, arcok, sorsok. Itt együtt alkotnak egy nagy képet. Színeset, izgalmasat, emberit.
QUARTET – EURÓPAI FOTÓVÍZIÓK
A Quartet négy városa, négy régiója fényképeken: Újvidék (Szerbia), Cheb (Csehország), Nantes és Ancenis (Franciaország), valamint Eger és Heves Megye. Különböző tájak, utcák, arcok, sorsok. Itt együtt alkotnak egy nagy képet. Színeset, izgalmasat, emberit.
A Gárdonyi Géza Színház egy szerb, egy cseh és egy francia teátrummal közösen két év alatt körbeutaztat egy színes programsorozatot négy európai városban. Az Európai Uniós támogatású Quartet – Európai víziók utazó fesztivál első két állomásán nagy sikert aratott a szerbiai Újvidéken 2008. őszén, és a csehországi Chebben 2009. tavaszán. Az „utazó” kulturális kavalkád 2009. október 5-31. között végre Heves megyébe és Egerbe érkezik! (A Quartet záró fesztiválját 2010. márciusában Nantes és Ancenis városa látja majd vendégül.)
A Quartet – Európai víziók utazó fesztivál lényege a kultúrák találkozásának bemutatása. A Quartet élő projekt: a megvalósulás alatt is készül, alakul. Az utazó fesztivál része, hogy a két év alatt megrendezett négy fesztivál négy helyszínére egy fotóművész valamelyik külföldi partnertől egy héttel a kezdés előtt érkezik. Néhány nap alatt megfogalmazza képekben, hogyan látja ő a házigazdákat – a fesztivál nyitó napján pedig megnyílik egy kiállítás: az adott város külföldi szemmel.
A Quartet most érkezett harmadik állomására. Eddig két kiállítás valósult meg: a szerbiai újvidéket a francia Ludovic Girandon, a cseh Chebet a szerb Miomir Polzovic fotói mutatták be. A cseh Michal Mráka fotóművész „Eger cseh szemmel” című kiállítása 2009. október 28-án nyílik a Gárdonyi Géza Színházban. A franciaországi Nantesról és Ancenisről 2010. márciusában majd egy egri művész fog képeket készíteni.
Így a Quartet – Európai fotóvíziók kiállítás jelenlegi állapotában nem teljes – de nem is csonka. Hűen ahhoz az elvhez, hogy a fesztivál a megvalósulása közben is készül, alakul, a magyar közönségnek egy köztes állapotát mutatjuk meg ennek a két év alatt elkészülő tárlatnak – nem mondva le arról, hogy a Quartetnek mind a négy partner városát, régióját bemutassuk.
A partner országok fotóművészei közül Ludovic Girandon újvidéki, és Miomir Polzovic chebi fotóiból nyújtunk egy válogatást. Nantes-ot és Ancenis-t szintén Ludovic Girandon képei mutatják be ezúttal. Egert Molnár István Géza, Heves megyét pedig Rigó Tibor fotóművészek képei varázsolják elénk.
LUDOVIC GIRANDON FOTÓI NANTES-RÓL ÉS ANCENIS-RŐL
Nantes (Franciaország)
Nantes nagyváros Franciaország nyugati részén, 50 km-re az Atlanti-óceántól. A Loire folyó tölcsértorkolatánál elhelyezkedő kikötőváros, egyben oktatási és ipari központ. A város Bretagne tartomány és Loire-mente régió központja, annak Loire-Atlantique nevű megyéjében. 2004-ben a Time magazin Európa legélhetőbb városának választotta. Ma közel 300 ezer lakosa van.
Nantes hosszú éveken át Bretagne hercegeinek székvárosa volt, történelmi központja ma is a hercegi vár. 939-ben telepedett itt meg az első breton herceg. A város rövidesen Franciaország legnagyobb kikötője lett az Atlanti-óceán partján, hatalmas forgalmat bonyolított le a tengerentúli területekkel.
Nantes ugyan a rabszolga-kereskedelem betiltása után is jelentős kikötő maradt, de gazdasági súlyát csak a XIX. század közepétől megindult gyors iparosodással nyerte vissza. A második világháború harcai súlyos károkat okoztak a városban. A háborút követően a sérült városrészeket korhűen helyreállították.
Ancenis (Franciaország)
Ancenis 7000 lakosú kisváros a Loire folyó partján, 23 mérföldre Nantes-tól, Bretagne történelmi központjától. Elhelyezkedése miatt jelentős szerepet játszott a középkorban, Bretagne kulcsának illetve kapujának is nevezték. Az Ancenis-ben 2003-ban épült, 500 nézőt befogadó Quartier Libre színházépület ad otthont a nantes-i Rictus Színház társulatának.
Ludovic Girandon (Franciaország)
Nantes-ban születtem 1963-ban. Fényképészként dolgozom egy húsz éves, tradícionális technikákkal dolgozó fotós boltban. Korábban tíz évig dolgoztam értelmi fogyatékosokkal (gyerekekkel és felnőttekkel).
A fotózás megtanított arra, hogy az emberek kevésbé használják a beszélt nyelvet, mint a testnyelvet: ez másfajta módja a külvilág érzékelésének. A valóság más oldalait mutatom fel, mint alternatívát.
Ugye, ez hasonlít a színház kifejezésmódjához?
A színház közös szenvedélyünk Laurent Maindon rendezővel (a Quartet fesztiválon szereplő Rictus Színház vezetőjével). Laurent tizenöt éve megkért rá, hogy csatlakozzak a Rictus Színházhoz, és azóta dokumentálom minden tevékenységünket.
Ludovic Girandon a Quartet – Európai Víziók fesztiválról
“Lelkesen, mégis titkos félelemmel fogadtam el a felkérést, hogy részt vegyek ebben az “őrült” vállalkozásban. A kihívás nem volt kevesebb, mint hogy 6 nap alatt fogalmazzam meg képekben a víziómat egy ismeretlen városról.
Nem törekedtem az idő hatékony beosztására, ellenkezőleg, elkezdtem terv nélkül csavarogni a városban, hagytam magam beszippantani az illatoktól, hangoktól, emberektől, emberi találkozásoktól, csodálkozó tekintetektől – több célom nem is volt Újvidéken.
A csavargás kalandja mellett a Quartet szellemisége izgatott: a lehetőség, hogy találkozhatok új emberekkel, más nemzetiségű művészekkel, megismerhetjük egymás kulturális nézeteit és dolgozhatunk együtt Európában. Véleményt cserélhetünk, amin keresztül jobban megismerjük egymást és önmagunkat. A hétköznapok megosztása idegenekkel megújulást jelent, a szabadság és demokrácia új tereit nyitja meg. Szerintem ez a Quartet – Európai Víziók fő célja.
Újvidéki képeimnek nem adtam címeket. Találja meg hozzájuk mindenki a maga címeit.” /Ludovic Girandon/
Újvidék/Novi Sad (Szerbia)
Újvidék a Vajdasági Autonóm Tartomány székvárosa. Szerbia harmadik legnagyobb települése, a dél-bácskai körzetben, a Duna partján fekszik. A Vajdaság lakosságának kb. 10%-a él itt, lakosainak száma közel 200 000 fő. Soknemzetiségű város: szerbek, horvátok, magyarok, szlovákok, svábok és ruszinok lakják.
Szerbek alapították 1694-ben. Az ipari fejlődés (malom, selyemgyár, sörgyár) kezdetei az Osztrák–Magyar Monarchia idejére esnek. A 20. század második felére jelentős iparvárossá, kereskedelmi és pénzügyi, kulturális központtá vált. Több színháza és egyeteme van. Fontos a nemzetiségi nyelvű színházak léte. Ma is itt nyomtatják a Magyar Szó című vajdasági magyar nyelvű napilapot.
A 1999-es NATO-bombázások során lerombolták a város hídjait. A légitámadások után viszonylag gyorsan helyreállt az élet. Ma Újvidéken béke van.
MIOMIR POLZOVIC FOTÓI CHEBRŐL
Miomir Polzovic (Szerbia)
Miomir Polzovic 1970 óta dolgozik az újvidéki Szerb Nemzeti Színház fotósaként. Opera-, balett- és drámaelőadásokról készült fényképei számos újságban, kiadványban, kiállításon szerepeltek. Novi Sad városa Arany Szem díjjal tűntette ki, de műveit díjazták nemzetközi színházfotós kiállításon, valamint számos színházi fesztiválon is. Az újvidéki Szerb Nemzeti Színház honlapján megtekinthetők mindenkori aktuális fotói a teátrum előadásairól: www.snp.org.rs.
Miomir Polzovic a Quartet – Európai Víziók fesztiválról
„Nagyon izgalmas kihívás volt színházi fotósként kültéri helyeket fotózni. Az egész várost egy nagy szabadtéri díszletként láttam. Cheb gyönyörű történelmi kisváros – megpróbáltam friss szemmel megörökíteni a hangulatát.
A Quartet Fesztivál lényege számomra a különböző nemzetiségű művészek találkozása.”
/Miomir Polzovic/
Cheb (Csehország)
Csehország egyik legrégibb városa. Már a 12. században városi rangot kapott, ugyanekkor vára is épült, mely még ma is áll. A középkor folyamán hol cseh, hol német uralom alá került – de mindig megmaradt a németajkú Egerland régió központjának. 1938-tól 1945-ig Németországhoz csatolták. A második világháború után újra Csehszlovákiához került, a többségi német lakosságot pedig kitelepítették Németországba.
Jelenleg 33 ezer lakosa van.
MOLNÁR ISTVÁN GÉZA FOTÓI EGERRŐL
Molnár István Géza
1970-től 2008 végéig 47 önálló kiállításomon és 136 csoportos kiállításon voltak láthatóak képeim.
A Heves Megyei Fotóklubnak alapító tagja vagyok. /1968/
Fotószakkört vezetek 28 éve.
Tagja vagyok a Magyar Alkotóművészek Országos Szövetsége Fotó Tagozatának, a Heves Megyei Szabad Szalon Egyesületnek és a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségében az Etikai Bizottság elnöke vagyok.
Eger Mj. Város Önkormányzatától fotóművészeti nívódíjat, a MAFOSZ-tól pedig HonEs-MAFOSZ és E-MAFOSZ/G aranydiplomás fotóművész kitüntetéseket kaptam.
Számos országos, regionális és helyi díj között kaptam egy FIAP bronz kitüntetést is.
Nős vagyok, három lányom és hét unokám van.
Eger
Eger Heves megye székhelye, Északkelet-Magyarország egyik legszebb történelmi városa. Jelentős oktatási és kulturális központ, számos értékes műemlékkel, melyek közül kiemelkedő az egri vár, de a barokk építészet remekei is díszei a városnak. A legjelentősebb magyar bortermelők közé tartozik, az Egri Bikavér a külföldi piacon is ismert. Jelenleg 56 ezer lakosa van.
A 10. századtól magyar település, Szent Istvántól püspöki rangot kapott. A 16. század első felében jelentős végvár volt, majd 1596 és 1687 között török uralom alá került. Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényének népszerűsége nagyban hozzájárult, hogy mára Magyarország egyik leglátogatottabb túristaközpontja lett.
RIGÓ TIBOR FOTÓI HEVES MEGYÉRŐL
Rigó Tibor
Negyedszázados sajtófotózás mellett Magyarország tájait, falvait, városait, rendezvényeit és népviseletét fotózza. Több mint negyvenezer darabos digitális fotógyüjteménnyel rendelkezik. A folyamatosan frissülő és bővülő képanyag könyvek, utikönyvek, naptárak, képeslapok és prospektusok sokaságát díszíti. A felvételek sok hazai és külföldi kiállításon arattak nagy sikert. A fotókat számos magyar és külföldi fotóügynükség forgalmazza. www.rigotibor.hu
Heves megye
Heves megye Magyarország északkeleti részében található. Székhelye Eger. Varázslatos, változatos tájak tarkítják: északi részét a Mátra és a Bükk hegyvidéke foglalja el, míg déli fele alföldi síkság. Déli határán a Tisza-tó partja népszerű üdülőövezet, de jelentős tájvédelmi körzet is. Heves megye népessége valamivel több, mint háromszázezer fő. Jelentős gazdasági ágazata a turizmus, ezen belül is márkanevei a bor, a gyógyvizek, a természeti értékek, a kultúra.