Operagála világsztárokkal
Július 16. (vasárnap) 20.00 – Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Operagála világsztárokkal
operakoncert
VILÁGPREMIER
Folytatódik a Budapesti Nyári Fesztivál világsztárokat felvonultató operakoncert-sorozata, amelynek keretében a zeneirodalom legszebb melódiái töltik be a margitszigeti nyári éjszakát. A fesztivál meghívására idén is három sztárénekes látogat el a Margitszigetre, hogy meghódítsa a nézők szívét. A gyönyörű Ailyn Pérez amerikai szoprán, aki nemcsak a tiszta és „mézes tónusú” lírai hangjáról, hanem drámai alakításairól is ismert, valamint az olasz bariton, Gabriele Viviani először lépnek fel Magyarországon, a sármos albán tenor, Ramé Lahaj pedig új oldaláról mutatkozik be a hazai közönségnek.
Az operagála a három tenor koncertek hagyományát követi, ám ezúttal nem az énekesek versengését állítja középpontba, hanem a férfi és női szíveket egyaránt megdobogtató, legszebb romantikus áriákat. A nagyívű dallamok, szólók, duettek és tercettek felidézik a legismertebb Verdi-, Puccini- és Mozart-operák emlékezetes jeleneteit: az elhagyott és vágyódó szerelmeseket, a civódó és enyelgő párokat, az udvarlást, a féltékenységet, a bosszút és a viharos szenvedélyeket.
Ailyn Pérez
valóban bizonyítja nagyszerű művészi tehetségét. Gyönyörű és erőteljes hangja, irányítási technikája, valamint az érzések legszélesebb skálájának felvonultatása által minden darabban magával ragadó drámai produkciót nyújt.” Remy Franck, PIZZICATO
A nemzetközi hírű amerikai énekesnőt a New York Times „hatalmas szopránként” és „gyönyörű nőként” jellemzi, aki „uralja a színpadot”. Ailyn Pérez egyre keresettebb a világ legnevesebb operáiban és kulturális fővárosaiban. Számos díjat nyert el, köztük 2012-ben a Tucker-díjat (mellyel a díj első spanyol származású díjazottává vált), a 15. Éves Plácido Domingo-díjat, 2016-ban a Metropolitan Operától a Beverly Sills-díjat, 2017-ben a Sphinx Kiválósági érmet, továbbá a Licia Albanese-Puccini Alapítvány tiszteletbeli öregdiákja lett. Az Opera News szerint „Elképzelhető, hogy a ’bőség zavara’ kifejezést Ailyn Pérez tehetségeinek kombinációjára találták ki... benne ugyanis minden megvan”.
Ailyn a 2016-17-es évadot a Metropolitan Operában indítja, ahová Mimi szerepében (Bohémélet) tér vissza, mielőtt Violettát (Traviata) alakítaná a Berlini Állami Operában. Számos szólóesteket is ad, többek között Chicagóban, Máltán a Three Palaces Fesztiválon, az amerikai Wolf Trap Alapítványnak, majd visszatér a Teatro alla Scalába mint Violetta és Mimi. A későbbiekben ismét a müncheni Bajor Állami Operában, a Houston Grand Operában és a Metropolitan Operában lép fel, majd bemutatkozik a Holland Operában, ahol Fiordiligi (Mind így csinálják) szerepében debütál.
Gabriele Viviani Graziano
A luccai születésű Gabriele Viviani Graziano Polidoritól kezdett zenét tanulni, és vele tanul a mai napig is. A Luccai Konzervatórium tanulója volt, ahol fagottozni is tanult. Számos nemzetközi versenyen vett részt, megnyerte a Teatro Lirico di Cagliariban rendezett Mozart-versenyt, melyen Don Giovanni (Figaro) szerepét alakította. Elnyerte a Mascagni-díjat a Cascina Lirica-versenyen, továbbá különdíjat és ösztöndíjat kapott a trevisoi Toti dal Monte-versenyen. Ennek eredményeképpen a híres mezzoszopránnal, Regina Resnikkel végezte el együtt a mesterkurzust, majd nem sokkal ezután Gounod Faustjában, Valentin szerepében debütált Peter Maag vezénylése alatt. Fiatal kora ellenére számos elismerésben részesítették már olyan szerepei miatt mint a Bolognában játszott Belcore (Szerelmi bájital), a Genovában előadott Malatesta (Don Pasquale), illetve Stefania Bonfadelli és Marcelo Alvarez társaságában, Tokióban megformált Enrico miatt (Lammermoori Lucia), amit nemcsak a közönség, hanem a kritikusok is pozitívan fogadtak.
Rame Lahaj
a koszovói Istogban született és nevelkedett nem zenész családban, szülőfalujában még csak zeneiskola sem volt. Komoly elkötelezettséggel, szenvedéllyel és szorgalommal igyekezett megvalósítani nagy álmát. Erős önállósága vezette oda, hogy ma a legvirágzóbb énekes művészek közé sorolható. Meglehetősen szokatlan egy kiváló énekes tehetségtől, hogy csak 21 éves korában kezd érdeklődni a zene iránt: a mára neves tenor azonban csak ekkor kezdte meg professzionális zenei képzését. Kezdetben nem volt olyan sikeres, bíztató kritikát sem kapott. Ám még ez sem rendítette meg a fiatal művészt zene iránti szenvedélyében, így komolysága egy évvel később, 2004-ben lehetővé tette számára, hogy a Tiranai Művészeti Akadémián tanuljon, ahol 2008-ban jelesre diplomázott.
A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarát az idei gálakoncerten is Halász Péter vezényli.
A Szabad Tér Színház produkciója.