Halmos Béla Népzenei és Világzenei Fesztivál
Július 18. 20.00 óra, Várszínpad
Halmos Béla Népzenei és Világzenei Fesztivál
Fellépnek:
Eszterlánc zenekar
Dresch Quartet
Kerekes Band
Eszterlánc zenekar
A zenekar tagjai:
Sturcz Noémi – ének, Juhász Dénes – hegedű és furulya, Komáromi Márton – hegedű, Császár Attila – brácsa, Liber Róbert – bőgő
Közreműködők: Navratil Andrea, Miskolczy Mariska – ének, Kovács Márton, Mihó Attila – hegedű
Az Eszterlánc 1998-as megalakulása óta hagyományos erdélyi, elsősorban mezőségi népzenét játszó zenekar. Az első tíz év Búza falu énekeseivel és zenészeivel közösen telt. 2008–2014 között a Búzával szomszédos, a korábban alig ismert község, Melegföldvár népzenéjében mélyült el a zenekar.
A koncertek szinte állandó résztvevőjévé vált Szilágyi Anna, földvári énekes.
(Földvári tánc Szilágyi Annával, 2011)
A zenekar koncertjein és lemezein, változó arányban, de máig tükröződnek a fent említett két település hagyományai. A Jegesen (2014) album azonban új korszakot nyitott az együttes életében. Észak-Mezőség más településein gyűjtött zenékkel bővült a repertoár, másrészt a Jegesen hangját, Szilágyi Anna mellett, már a zenekar munkájához csatlakozó városi népdalénekesek,
Navratil Andrea és Fekete Zsuzsanna határozták meg. Az együttes 2015-ben, ismét erdélyi énekesek bevonásával, mezőkeszüi dalokból összeállított műsorral és CD-vel jelentkezett (Keszü, 2016). Azóta a keszüi, magyarpalatkai zene táncházaik elmaradhatatlan része lett.
Dresch Quartet
A zenekar tagjai: Dresch Mihály – fuhun, szaxofon: Lőrincz Hortenzia – ének, Csoóri Sándor Sündi – brácsa, Bognár András – nagybőgő, Zimber Ferenc – cimbalom
A Dresch Quartet évtizedek óta járja következetesen és magabiztosan a saját útját a magyar népzene és az afroamerikai jazz egyéni – a zenekarvezető és a mindenkori tagok által közösen kialakított – ötvözetével. Elkötelezettség a zenei koncepcióban, tisztelet és alázat a források iránt, kiemelkedő muzsikusok, új és örökzöldnek számító Dresch-szerzemények, sztenderdek Dresch-módra – mindezek együttese adja azt a zenei élményt, amit a kvartett koncertjeinek közönsége minden esetben az újszerűség élményével gazdagodva tapasztalhat meg.
A tenor- és szopránszaxofonos, fuhunt és számos más fúvós hangszert is megszólaltató Dresch Mihály a magyar népzenébõl táplálkozó muzsika legkiválóbb mûvelõje, a hazai jazz- és világzene emblematikus alakja.
Azon kevés elõadók egyike, akik nemzetközileg is ismertek és elismertek.
Köszönheti ezt kimagasló tehetségének, és annak a zenei alázatnak, mely minden megszólaltatott hangot õszintévé és egyedivé varázsol játékában.
Kerekes Band
A csapat:
Fehér Zsombor – furulya, ének, Fehér Viktor – dob, ütőgardon, Námor Csaba – koboz
Csarnó Ákos – brácsa, doromb, Sohajda Péter – basszusgitár, ének
meghívott vendég:
Baricz Gergő – ének
A kétszeres Fonogram-díjas Kerekes Band útja a fülledt hangulatú moldvai, gyimesi táncházaktól a világzenei nagyszínpadokig több mint 20 évet ölel fel. Ezalatt a több mint két évtized alatt hozták létre azt a hangzást, amely összetéveszthetetlen a hazai és nemzetközi világzenei színtéren.
A moldvai zene pulzálását idéző tempó kiegészülve a riffközpontú furulya és koboz témákkal, másnéven EthnoFunk. A kezdetektől kísérletező ötösfogat hangzása azonban legalább annyira ered a rockzenéből, mint a hagyományos pásztorzenéből. A furulyahangzás spektrumát kitágító Fehér Zsombor, nemcsak a gyimesi népzenét, hanem Jimi Hendrix gitárhangzását is hosszasan tanulmányozta, hogy egy olyan sajátos pszichedélikus, riffes játékot fejlesszen ki, ami a zenekar egyedi soundját adja. A táncházakban edződött, de a rockzene energiáiból táplálkozó koboz és brácsa lüktetése, Námor Csaba és Csarnó Ákos kezében tovább erősíti a hagyományos zene béklyóitól megszabadult ethnofunkot, ami végül a hazai stoner nagyágyú, Sohajda Péter, és a kettő-négy specialista, Fehér Viktor kezében formálódik egésszé. Chemtrailezett gyimesi hegyilevegő szakértő kezekből szórva.