A 2025/26-os évadban újból 5 nagyszínházi premierrel örvendeztetjük meg bérleteseinket. Összesen 15 bemutatóval várjuk Önöket szeptembertől, köztük négy ősbemutatóval. Az évadunk mottója: Utazás térben és időben.Fotó: Benkő Emese
Fotó: Benkő Emese
A nagyszínházban a zenés műfajok dominálnak, a Kelemen László Kamaraszínházban a vígjátékok és a klasszikus drámák kaptak helyet, míg a Ruszt József Stúdiószínházban kizárólag ősbemutatókat tűztünk műsorra immár ötödik nemzeti státusszal eltöltött évünkben.
Cseke PéterFotó: Benkő Emese
“Gyakran elmondom, milyen sokszínű és fantasztikus a társulatunk, ez ebben az évadban ismét bebizonyosodott. A tegnapi napig, tehát március 31-ig több mint 300 előadást játszottunk közel 90 ezer nézőnek, a bérleteseink száma pedig meghaladja a 14 ezret a még futó évadban” - kezdte a sajtótájékoztatót Cseke Péter igazgató a társulat méltatásával. “Nemcsak a három játszóhelyünkön, hanem az állami és városi ünnepségeken is remekelt a Kecskeméti Nemzeti Színház, hiszen az október 23-ai és a március 15-ei megemlékezés megrendezésére is mi kaptunk lehetőséget. Az államiakat Szente Vajk, a városiakat pedig Sipos Imre és Kovács Lehel rendezte nagyszerűen. Bravúrosan helytálltak, tehetségük legjavát adták Budapesten és Kecskeméten is a színészeink, kórustagjaink, táncosaink, a Nemzeti Dobogó ifjú tehetségei és minden közreműködő kollégánk. Egytől egyig büszke vagyok rájuk.”
A 2025/26-os évad bemutatóit Szente Vajk főrendező, Kovács Lehel művészeti vezető, Galambos Attila irodalmi vezető és Sipos Imre, a prózai tagozat vezetője ismertette.
Kovács LehelFotó: Benkő Emese
“Nehéz annak a kihívásnak minden ízében eleget tenni, ami elé a szórakoztatás állít minket. Hiszen bár azonos anyanyelven beszélünk, hasonló hatások formáltak minket, a történeteket mégis a saját szemüvegünkön keresztül olvassuk. Igyekeztünk tehát minél színesebb, minél gazdagabb évadot összeállítani. Klasszikusokon át az ősbemutatókig, zenés műfajok sokszínűségén keresztül a biztos receptekig, minden szerepel a következő évad bemutatói között. A rendezői gárda is hasonlóan változatos és izgalmas történetmeséléssel kecsegtet. Izgalmas utazás vár ránk térben és időben, de azért mégiscsak Kecskeméten” - ismertette a színház műsorpolitikáját Kovács Lehel, utalva az évad mottójára is.
Sipos ImreFotó: Benkő Emese
Sipos Imre ugyancsak megosztotta hitvallását: "Színházi alkotóművészek vagyunk. Ha egy fához hasonlítanám magunkat, akkor azt mondhatnám, hogy lombkoronánk - miközben gyönyörködteti közönségünket - igyekszik a művészet erejével tisztítani a minket körülvevő levegőt. Ahhoz, hogy ezt megtehessük, erős gyökérzetre van szükségünk, hogy kultúránkba kapaszkodva minél jobban elmélyítsük szakmai tudásunkat. A következő évad bemutatói újabb lehetőséget teremtenek arra, hogy olyan alkotói műhelymunka folyhasson a kecskeméti színházban, mely erősíti hasonlatbeli fánk gyökérzetét, hogy lombkoronája mindannyiunk számára élhetőbbé tegye hétköznapjainkat."
Szente VajkFotó: Benkő Emese
Szente Vajk hangsúlyozta, hogy amint már megszokhatták a nézők, a következő színházi szezonban is neves vendégművészeket hívnak, hogy színesítsék az alkotói csapatot:
“Megtiszteltetés számunkra, hogy elfogadta invitálásunkat Béres Attila, Kapitány Iván, Kovács D. Dániel, Pelsőczy Réka és Scherer Péter, így őket is a 2025/26-os évad rendezői között tudhatjuk” - árulta el. “Ugyancsak nagy örömünkre szolgál bejelenteni, hogy olyan vendégművészek érkeznek, mint Horváth Lajos Ottó vagy a kecskeméti közönség számára már jól ismert Nagy Sándor.”
Károly KatiFotó: Benkő Emese
A zenei tagozatra óriási feladat hárul jövőre is, többek közt önálló bemutatóval készülnek a nagyszínházban - erről Károly Kati zenei vezető beszélt: “Az operairodalom két kiváló verista, azaz a kisemberek drámáit, életét bemutató műve Mascagni Parasztbecsület, valamint Leoncavallo Bajazzók című operája. Mi utóbbit visszük most színpadra, amely nagy kihívást jelent a zenekarunk és az énekkarunk számára, de nagyon szeretjük az olyan feladatokat, amelyek kimozgatnak minket a komfortzónánkból, mert hiszünk abban, hogy ez hozza el számunkra a fejlődést.”
Barta DóraFotó: Benkő Emese
Ismét nagyszínházi produkción dolgoznak majd a táncművészek is, amelyet Barta Dóra, a balett-tagozat művészeti vezetője leplezett le:
“Az ókori római gladiátorvezér Spartacus életéről keveset tudunk, de azzal, hogy a megalázottak, jogfosztottak és elnyomottak élére állt s több csatában is győzelemre vezette a harmadik rabszolgafelkelés résztvevőit, örökre beírta nevét a történelembe. Az elmúlt két évezred során valóságos legendává vált, akiről több regény, számtalan nagysikerű film és televíziós sorozat készült már. Aram Hacsaturján zeneszerző pedig egész estés balettzenét komponált róla, amelyet szerte a világon bemutattak már, és rendszeres repertoárdarabja a legnevesebb együtteseknek. A magyar balett történetének szintén egyik fontos mérföldköve a Spartacus Seregi László koreográfiájával. Az ókor egyik legismertebb történelmi személyiségének emléke nem múlt el nyomtalanul. Neve mindmáig felidézi a kegyetlen, kilátástalan sorsukba bele nem törődő, lázongó rabszolgák történetét. Dinamikus tablók, látványos párviadalok, erős karakterábrázolás és lírai kettősök egyaránt jellemzik a táncszínházi előadást a Kecskemét City Balett energikus megvalósításában, jómagam koreográfiájában. A Spartacus a helytállás, a becsület, a reménytelennek látszó harc áldozatos vállalásának története, amely örökké aktuális lesz, mindaddig, amíg igazságtalanul bántanak valakit, és lesznek a világon semmibe vett és megalázott emberek.”
Járai MátéFotó: Benkő Emese
A sajtótájékoztató zárásaként Járai Máté színművész előadott egy dalt jövő évadbeli önálló estjéből, a Marimamából, amellyel Törőcsik Marinak állít emléket - zongorán Madarász Éva Andrea kísérte.
Madarász Éva AndreaFotó: Benkő Emese
Az előbérletezés 2025. április 15-én kezdődik és június 15-ig tart, eddig van lehetőség megújítani a régi bérleteket, majd június 16-tól elindul a bérletezés a szabad helyekre. Bérletet vásárolni kizárólag személyesen, a Kecskeméti Nemzeti Színház jegypénztáraiban lehetséges.
A 2025/26-OS ÉVAD REPERTOÁRJA
NAGYSZÍNHÁZ:
1.Huszka Jenő - Martos Ferenc: LILI BÁRÓNŐoperett
rendező: Béres Attila
2.Ruggero Leoncavallo: BAJAZZÓK opera*
rendező: Szegvári Júlia
3.Hacsaturján - Barta Dóra: SPARTACUS balett*
rendező-koreográfus: Barta Dóra
4.Carlo Goldoni: KÉT ÚR SZOLGÁJAkomédia
rendező: Kovács Lehel
5.Fenyő Miklós - Tasnádi István: MADE IN HUNGÁRIAzenés házibuli
rendező: Szente Vajk
*Az opera és a balett együtt látható majd, kettős bemutatóként, az előző évekhez hasonlóan.
KELEMEN LÁSZLÓ KAMARASZÍNHÁZ:
1.Ray Cooney - John Chapman: KÖLCSÖNLAKÁS bohózat
rendező: Kapitány Iván
2.Heinrich von Kleist: A BOSSZÚszomorújáték
rendező: Kovács D. Dániel
3.Jane Austen: BÜSZKESÉG ÉS BALÍTÉLETromantikus dráma
rendező: Pelsőczy Réka
4.Paolo Genovese: TELJESEN IDEGENEKvígjáték
rendező: Cseke Péter
RUSZT JÓZSEF STÚDIÓSZÍNHÁZ:
1.Szabó Borbála: SZÁZ KARÁCSONYhosszú ünnepi ebéd
rendező: Kovács Lehel
2.Tasnádi István: NORVÉG MINTA
rendező: Scherer Péter
3.Pavel Stantchev: EGY ÉJSZAKA, KÉT REGGELtragédia
rendező: Cseke Péter
4.MARIMAMAJárai Máté emlékkönyve
GYERMEK- ÉS IFJÚSÁGI ELŐADÁSOK (NAGYSZÍNHÁZ):
1.Lázár Ervin: GYERE HAZA, MIKKAMAKKA! mesés játék
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk.
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg.